Változásmenedzsment tréning: Az átalakulásokhoz való alkalmazkodás művészete
A folyamatos változás a modern üzleti világban állandó. Az innováció és a technológia fejlődése mindenkit kihívás elé állít, ezért alkalmazkodni és kezelni kell az ezekből adódó változásokat, ami sokak számára egy tanulási folyamat. A BI-KA cégcsoport vezetősége érti a változások fontosságát, melyek nemcsak az üzleti folyamatokra és struktúrákra vannak hatással, hanem a munkavállalók mindennapi életére és munkájára is kihatnak. Ezért született meg a döntés, hogy egy változásmenedzsmenttel kapcsolatos előadás kerüljön szervezésre vállalatunk minden telephelyén, hogy segítse a munkatársainkat abban, hogy a megváltozott ételhelyzetekhez rugalmasan tudjanak alkalmazkodni a jövőben.
Bolyki Margó, vállalatunk HR generalista munkatársa, készségfejlesztő tréneri végzettséggel is rendelkezik, képzéseket tartott a Metropolitan Egyetemen, valamint mentorálási és coaching feladatokat is végzett korábbi munkahelyein. Több mint 100 munkatárs 6 időpontban 4 telephelyen hallgatta meg az általa összeállított és előadott gondolatébresztő előadást.
Az alábbiakban szeretnénk közzétenni munkatársaink véleményét arról, hogyan inspirálta a Változásmenedzsment előadás őket abban, hogy más gondolkodásmóddal fejlődésnek lássák a változásokat a jövőben.
Kiemelt szállítmányozási csoport Szolnok
„Együtt a következő pontokat tudtuk összeszedni, melyek ránk személyenként és a csapatunkra összességében is hatottak:
- Belső motivációt kell keresni és nem anyagit, mert az utóbbi nem tartós, egy idő után elvárás lesz, nem motivál igazán
- A változást sok esetben első reakcióként düh követi, de később az elfogadás után fejlődést idéz elő
- A változás lehetőség is egyben
- A változás és az alkalmazkodás szükségszerű, az marad fenn, az jár jól, aki alkalmazkodik
- Szemléletmódot kell váltani, fontos a pozitív hozzáállás”
Szállítmányozás / Szolnok
„Ha ki kellene emelni néhány dolgot az előadásból, akkor összeülve a csapatunk az alábbiakat tartotta érdekesnek és inspiratívnak:
- A bevezetésben a változások elfogadásával kapcsolatos tanulmányok, melyekből Margó dolgozott és bemutatott nekünk, többünk számára újdonság volt és új nézőpontot vetett fel számunkra a témában.
- Az a diagram volt a legnagyobb hatással ránk, ami szemléltette a változás folyamatait, hogy hogyan hatnak az emberekre. Ennek részleteiben magunkra ismertünk. Így összeszedve, ahogyan az előadásban elhangzottak a folyamatok, tudatosan tudjuk a jövőben kezelni változás esetén az adott viselkedési reakcióinkat. Ezzel elérjük, hogy a változást ne negatívan éljük meg.
- A továbbiakban az előadás segített bennünket abban, hogy ezentúl a változások esetén igyekezzünk a pozitív dolgokra összpontosítani. A változás nem a negatív hatást, hanem a haladást, fejlődést adja az egyének számára. A jövőben ezt tartjuk szem előtt. „
Logisztikai csoport Máté Mihály Műszakvezető
(10 éve a BI-KA Logisztika Kft. munkatársa)
„Amikor hallgattam Margó előadását, akkor több fontos dolgot megértettem, de egy konkrét felismerésem is született. A napi munka során vannak olyan részfeladatok, melyet ügyfeleink kiszolgálása érdekében én kiemelten kezelek. Ehhez azonban kellenek a beosztott raktári munkatársaim is, akiket sokszor későn informálok az adott azonnali feladatról. Az előadás során értettem meg annak a jelentőségét, hogy a helyenként keletkező feszültséget egy tudatosabb munkaszervezéssel, jobb információ áramlással el tudok kerülni. Ezt azóta alkalmazom és többen jelezték számomra a pozitív változás hatását és a műszak során elvégzett munka így számukra tervezhetőbb lett. Ez mindössze egy a sok apró ötletből, melyet az előadás adott a számomra.”
Pénzügy Ulviczki Zsuzsanna Pénzügyi munkatárs
(25 éve a BI-KA Logisztika Kft. munkatársa)
„Azt gondolom, hogy ez az előadás minden korosztály számára tudott új információval szolgálni. A fiatalok megérthették, hogy egyes változásokra adott viselkedésük miért természetes és hogyan fordíthatók át a negatív érzések pozitívvá. Nekünk, „későbbi” korosztálynak, mindenképpen érdekes volt egy előadásban látni a sliede-okon azt, amit mi az évek során már megtapasztaltunk, ki így, ki úgy. A változásinkat már megfontoltabban kezeljük, de megfogalmazni nehezen tudnánk, hogy miért. Generációk és viselkedési normák kaptak így nagyobb megértést.”